Travelery 2006
Załoga jachtu "Stary" oraz młodzi informatycy Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk, podróżnik Jakub Postrzygacz i dziennikarz Adam Wajrak znaleźli się w gronie laureatów 1. edycji nagród National Geographic - TRAVELERY 2006 - dla podróżników, naukowców i odkrywców, którzy realizując własne marzenia, pokonując własne słabości i działając w trudnych, często ekstremalnych warunkach, dokonali rzeczy niezwykłych w ciągu minionego roku. Nagroda GRAND PRIX przyznawana za całokształt dokonań i pozostanie wiernym życiowej pasji trafia do Zofii Kielan-Jaworowskiej, zaś 10 000 zł na realizację własnego projektu otrzymuje Wojciech Lewandowski z Warszawy, zwycięzca w kategorii BILET NA PRZYSZŁOŚĆ. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 7 grudnia podczas uroczystej gali w gmachu Politechniki Warszawskiej. Gwiazdą wieczoru był zespół MAANAM.
Wyniki 1. edycji nagród National Geographic TRAVELERY 2006:
Nagroda GRAND PRIX przyznawana za całokształt dokonań eksploracyjnych lub naukowych
i pozostanie wiernym życiowej pasji trafia do ZOFII KIELAN-JAWOROWSKIEJ - za wyprawy
na pustynię Gobi, które doprowadziły do odkryć paleontologicznych na światową skalę.
W tej kategorii nominowani byli także: KRZYSZTOF WIELICKI - za zdobycie korony Himalajów i dalszą eksplorację w górach najwyższych, GRUPA CANOANDES - za 25 lat eksploracji najgłębszych kanionów i najdzikszych rzek obu Ameryk, BOB BALLARD - za poświęcenie życia odkrywaniu tajemnic morskich głębin, oraz OLGIERD BUDREWICZ - za podróże przez całe życie.
Nagroda w kategorii WYPRAWA ROKU przyznawana za najciekawszą lub najbardziej niezwykłą podróż, niekoniecznie na koniec świata - trafia do ZAŁOGI JACHTU "STARY" - za pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego jako najmłodsza ekipa świata.
W tej kategorii nominowani byli także: RODZINA WĘŻOWSKICH - za wyprawę samochodową z dziećmi do Afryki Zachodniej i życie na wzór nomadów, MARCIN GIENIECZKO - za samotny spływ canoe rzeką Mackenzie przez najbardziej dziewicze rejony Kanady, DAVID KALISZKOWSKI I MICHAŁ KRÓL - za zdobycie dziewiczego szczytu w Himalajach, oraz ANDRZEJ URBAŃCZYK - za powtórzenie rejsu przez Bałtyk na tratwie "Nord-bis".
Nagroda w kategorii ODKRYCIE ROKU przyznawana za wybitny wkład w przesuwanie granic poznania naukowego, za wynalazki poszerzające nasze możliwości, lub odkrycia, które pozwoliły lepiej zrozumieć otaczający nas świat, trafia do ŁUKASZA OSOWSKIEGO I MICHAŁA KASZCZUKA - za opracowanie syntezatora mowy IVONA, umożliwiającego osobom niewidzącym korzystanie z komputera.
W tej kategorii nominowani byli także: RODOLPHE KASSER, GREGOR WURST, FLORENCE DARBRE I FRIEDA NUSSBERGER-TCHACOS - za przywrócenie do życia, konserwację i przetłumaczenie Ewangelii Judasza, PETROBALTIC S.A. - za odkrycie na Bałtyku wraku niemieckiego lotniskowca "Graf Zeppelin", POLSKA EKSPEDYCJA ARCHEOLOGICZNA DO WSCHODNIEJ DELTY NILU - za dokonane w Tell el-Farcha odkrycia z okresu pierwszych władców Egiptu, oraz WILLIAM SATURNO - za odkrycie najstarszego pisma Majów.
Nagroda w kategorii WYCZYN ROKU przyznawana za spektakularne osiągnięcie szalone i ekstremalne trafia do JAKUBA POSTRZYGACZA - za Canning Stock Route Expedition, samotną wyprawę rowerem przez australijskie pustynie.
W tej kategorii nominowani byli także: PIOTR OPACIAN - za samotną podróż kajakiem przez amazońską dżunglę, MARTYNA WOJCIECHOWSKA - za zdobycie Mount Everestu jako trzecia Polka w historii, JERZY BŁASZCZYK - za nurkowanie na 201 m w egipskim Dahab, PAWEŁ "ROBINSON" DUNAJ - za odwagę i determinację w czasie samotnej wyprawy rowerowej na Kaukaz.
Nagroda w kategorii INICJATYWA ROKU dla osób, instytucji lub organizacji, które swoimi proekologicznymi lub prospołecznymi działaniami przyczyniły się do wzrostu świadomości ekologicznej i ochrony dzikiej przyrody, trafia do ADAMA WAJRAKA - za akcję zbierania podpisów w sprawie ocalenia zagrożonej budową autostrady Doliny Rospudy.
W tej kategorii nominowani byli także: FUNDACJA "TARA" - za ratowanie koni przeznaczonych na rzeź, OGÓLNOPOLSKIE TOWARZYSTWO OCHRONY PTAKÓW - za akcję ochrony wodniczki i monitoring polskich pospolitych ptaków lęgowych, WWF POLSKA - za wielkie projekty ekologiczne na Wiśle i Odrze oraz program ochrony ostatniego dziewiczego lasu Europy - Puszczy Białowieskiej, PRZEMYSŁAW WITKOWSKI I RADOSŁAW WILCZEK ORAZ WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ - za rejs po Wiśle ekologicznym katamaranem "Solarek" propagujący alternatywne źródła energii.
Decyzją Kapituły nagroda w kategorii BILET NA PRZYSZŁOŚĆ w wysokości 10 000 zł na realizację projektu "Wyżej niż kondory 70 lat później - czyli śladami polskich wypraw andyjskich" trafia do WOJCIECHA LEWANDOWSKIEGO z Warszawy.
Więcej informacji na www.nationalgeographic.pl.
|