Przekwalifikowanie zawodowe jest dla wielu bezrobotnych jedyną szansą na podjęcie zatrudnienia i zaistnienie na nowo na rynku pracy, także osoby, które posiadają pracę powinny regularnie podnosić swoje kwalifikacje, ponieważ wymagania wobec pracowników są bardzo wysokie.
Na jedno stanowisko przypada po kilka osób, które niejednokrotnie są w stanie wykonywać nasze obowiązki za mniejsze wynagrodzenie.
Wiele ośrodków organizujących kursy i szkolenia zawodowe współpracuje z instytucjami społecznymi i urzędami pracy, często zdarza się, że wysokość kosztów szkolenia zawodowego może zostać pokryta z funduszy europejskich lub przez pośredniak.
Jakie kursy zawodowe są aktualnie najbardziej oblegane? Te po ukończeniu których jest bardzo duża szansa na zdobycie pracy za godziwe pieniądze.
Do takich szkoleń należą kursy:
- na operatora żurawia wieżowego
- na operatora HDS
- na operatora koparko-ładowarki
- na operatora wózka widłowego
- ładowarki teleskopowej
- burty samowyładowczej
- napełniania i opróżniania zbiorników transportowych
- suwnicy
- napełniania i obsługę zbiorników LPG
- kos spalinowych i pilarek
- podestów ruchomych
- szkolenia BHP
Jak powinien być zorganizowany profesjonalny kurs zawodowy. Po pierwsze należy pamiętać, że decydując się na takie szkolenie musimy wybrać ośrodek, który rzeczywiście przekazuje wiedzę, a nie tylko wydaje zaświadczenia o zdobyciu nowego zawodu.
Profesjonalny kurs zawodowy powinien być zatem podzielony na trzy części.
- szkolenie teoretyczne, które obejmuje zapoznanie słuchaczy z fachową terminologią, wiedzą niezbędną do podjęci pracy w danym zawodzie, zajęcia BHP;
- szkolenie na symulatorze, które umożliwia kursantowi oswojenie się z kabiną obsługiwanej maszyny, pierwsze próby pracy i poruszania się danym pojazdem;
- część praktyczną na placu szkoleniowym i w warunkach rzeczywistych na placach budów, w magazynach i innych miejscach, w których kursant będzie wykonywał pracę w przyszłości.
Przekwalifikowanie zawodowe
Często osoby przebywające w zatrudnieniu ze względu na ciągle rosnące wymagania pracodawcy również decydują się na podwyższenie swoich kalifikacji, bądź zmianę zawodu. Czy warto zmieniać zawód jeśli przebywamy w zatrudnieniu. Tak, jeżeli wybrany kurs zawodowy jest dla nas szansą na pracę w wymarzonym zawodzie, bądź daje możliwość osiągnięcia wyższego wynagrodzenia albo poprawienia warunków pracy.
W jakim wieku można rozpocząć kurs zawodowy?
Najczęściej kursy zawodowe są organizowane bez względu na wiek i płeć kursantów, pod warunkiem, że stan ich zdrowia pozwala na wykonywanie wybranej pracy. Kursy zawodowe na operatorów różnych maszyn i sprzętu ciężkiego są bardzo popularne wśród osób pracujących poza krajem, lub planujących taki wyjazd. Jest to oczywiści prawidłowy tok myślenia, ponieważ posiadanie uprawnień na operatora np. żurawia HDS to możliwość otrzymania znacznie lepiej płatnej pracy niż w przypadku zatrudnienia w charakterze pomocnika na budowie czy w magazynie.
Czy kursy zawodowe są realną szansą na podjęcie zatrudnia?
Zazwyczaj tak, po pierwsze jeśli wybierzemy zawód, na który jest zapotrzebowanie i będziemy szukać pracy to na pewno ją znajdziemy, po drugie pracodawcy cenią osoby elastyczne, gotowe doszkalać się i zyskiwać nowe umiejętności.