Kto z nas nie marzy o wakacyjnych wyjazdach? Zazwyczaj problemem są pieniądze, ponieważ dalekie podróże, kosztują ogromne sumy pieniędzy. Wycieczki, noclegi, posiłki, to wszystko wiąże się ze znacznymi kosztami.
Wykupując wyjazd w biurze podróży, jesteśmy skazani na plan wypoczynku, przygotowany i narzucony przez organizatora wyjazdu. Nie możemy sami określić tego, co i kiedy chcemy zobaczyć. Możemy jednak temu zaradzić. Taką możliwość daje nam podróż samochodem kempingowym.
Nie są to jednak tanie pojazdy, a koszt wynajęcia samochodu również nie należy do niskich (wynajem samochodów).
Własny samochód kempingowy daje nam możliwość podróżowania w taki sposób, w jaki tylko nam się podoba
Odwiedzamy te miejsca, które chcemy. Zatrzymujemy się tam, gdzie nam pasuje, a nocować możemy gdziekolwiek. Ceny samochodów kempingowych są dosyć wysokie. Nawet pełnoletni już pojazd, może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Możemy jednak znaleźć inne rozwiązanie, o ile mamy czas, chęci i trochę zdolności manualnych, które w znacznym stopniu mogą obniżyć koszty naszej inwestycji.
Przeglądając oferty w portalach ogłoszeniowych możemy odnaleźć wiele atrakcyjnych cenowo samochodów dostawczych, które mogą posłużyć nam za bazę, do budowy naszego pojazdu kempingowego. Kilkuletni samochód dostawczy, to koszt kilkukrotnie niższy, niż zakup samochodu kempingowego. Potrzeba trochę chęci i pracy, a nasz projekt może zagwarantować nam udane podróże i wyjazdy wakacyjne.
Stosowane samochody
Zazwyczaj do budowy wykorzystywane są samochody takie jak Mercedes Sprinter, Fiat Ducato, ewentualnie Volkswagen Transporter. Ich wymiary są zróżnicowane, zależnie od modelu. Ważne jest, aby nasz samochód przed wykonaniem jakichkolwiek prac, porządnie zabezpieczyć blacharsko. Powinniśmy usunąć wszelkie ogniska rdzy, następnie porządnie zabezpieczyć i odświeżyć powłokę lakierniczą. Tak zabezpieczony blacharsko pojazd, będzie mógł nam posłużyć przez następne kilka lat, bez większych ingerencji lakierniczych. W temat napraw mechanicznych nie będziemy się zagłębiać, bo to oczywiste, że auto musi być sprawne, ważne jest to, aby zawieszenie było w bardzo dobrym stanie, ponieważ będziemy każdą jego niedoskonałość odczuwać w komforcie jazdy i prowadzeniu naszego samochodu kempingowego. Blaszaną przestrzeń ładunkową musimy ocieplić, najlepiej poprzez wykorzystanie wełny mineralnej, a następnie zabudować płytami sklejkowymi. Tak przygotowaną pakę możemy powoli meblować i szykować pod swoim kątem.
Zabudowa, instalacje, urządzenia
Zabudowy szafek możemy kupić, jako gotowe elementy, na przykład z używanych przyczep kempingowych, albo zbudować sami z płyt mdf. Jeżeli stawiamy na indywidualność, to warto samemu wykonać taką zabudowę, ewentualnie zlecić to komuś, kto ma takie zdolności. Wykonana zabudowa, to połowa sukcesu. Trzeba zakupić materace, doprowadzić wodę, umiejscowić zbiorniki. Przydatna jest lodówka, choćby mała, w dalszych trasach może być zbawienna. Warto stworzyć instalację elektryczną, która pozwoli nam na podpięcie się do prądu. Bardzo przydatne i pomocne podczas przebywania na polu kempingowym.
Jeżeli będziemy dokonywać zmiany w konstrukcji siedzeń i ich mocowań, to konieczne będzie otrzymanie homologacji takiego rozwiązania, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Po otrzymaniu dokumentu musimy udać się do wydziału komunikacji, w celu zmiany wpisu w dowodzie rejestracyjnym dotyczącego ilości miejsc w pojeździe.
Budowa własnego campera może zająć nam długi okres czasu, gdy jednak zakończymy wszystkie prace, satysfakcja będzie ogromna. Samochód kempingowy na bazie dostawczego, pozwala nam na więcej, niż typowe samochody kempingowe. Możemy wjechać na każdy parking, a także do miasteczek, do których standardowe pojazdy kempingowe nie mają wstępu. Unikniemy pozostawiania pojazdu daleko od docelowego miejsca, które chcemy zwiedzić. Jeżeli tylko mamy czas i pewne zasoby pieniężne, to warto o własnych siłach zbudować swój własny samochód kempingowy. Koszty w porównaniu z zakupem standardowego campera są kilkukrotnie niższe, a satysfakcja ogromna.
Autor poradnika: Infocar - skup samochodów używanych
Zobacz też:
- Usługi księgowe